Student Politechniki Białostockiej na liście najzdolniejszych Polaków [Onet.pl]

za: Onet.pl

Petros Psyllos, student Politechniki Białostockiej znalazł się na liście 30 najzdolniejszych Polaków, którzy nie ukończyli 30 roku życia, według rankingu polskiego "Forbesa". Wcześniej był on już w "30 Under 30" amerykańskiej edycji pisma. Petros jest konstruktorem sztucznego oka MATIA.

Psyllos jest 23-letnim innowatorem o polsko-greckich korzeniach. "System MATIA" jest jego najbardziej znanym osiągnięciem. To mobilne urządzenie dla osób niewidomych i słabo widzących. Służy im do orientacji w przestrzeni. Rozpoznaje przedmioty i przeszkody, wykrywa i analizuje sytuacje mogące być dla nich zagrożeniem. Ułatwia czytanie tekstów, korzystanie z telefonu w miejscach publicznych, w razie potrzeby wezwie pomoc. Działa w ten sposób, że rejestruje otoczenie, przy pomocy sztucznej inteligencji rozpoznaje przedmioty oraz związki między nimi, tworząc narrację dla osoby niepełnosprawnej. Informuje, gdzie są przeszkody i co dzieje się wokół.


Matia po grecku (Petros urodził się na wyspie Chios) oznacza oczy. To małe urządzenie, które można przypiąć do koszuli. Wyposażone jest w kamery, które rejestrują otoczenie, a obraz przesyłają do telefonu komórkowego. Pomaga nie tylko osobom niewidzącym, mogą również z niego korzystać chorzy na Alzheimera.

MATIA nagrodzona została w ubiegłym roku na targach wynalazków we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Petros Psyllos reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów prestiżowego konkursu firmy Microsoft - Imagine Cup. W marcu 2016 roku został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Najlepsi z najlepszych!", a w czerwcu wygrał polską edycję konkursu "Innovator Under 35" organizowanego przez "MIT Technology Review".

Poza MATIĄ Psyllos może pochwalić się innymi, wcześniejszymi wynalazkami. To laureat nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego - Podlaska Marka za rok 2016, stypendysta Programu Odkrywcy Diamentów, zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką. "Mówiącą rękawicę", czyli swój pierwszy wynalazek, skonstruował jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Kolejny - Neutrognet, także dedykował osobom z niepełnosprawnościami.

Obecnie, jak sam mówi, zajmuje się doskonaleniem systemu MATIA, przenosząc go do telefonu komórkowego. W telewizji prowadzi też program zatytułowany "Łap startup", w którym wyszukuje i prezentuje najlepsze polskie startupy.

 

za: https://bialystok.onet.pl/student-politechniki-bialostockiej-na-liscie-najzdolniejszych-polakow/1dm41c6

 

 

PEŁNA LISTA FORBESA: https://www.forbes.pl/przywodztwo/30-przed-30-najzdolniejsi-polacy-przed-30-rokiem-zycia/ww711tk