Od pyłu gwiezdnego do życia 3.0.

Gdy uda nam się stworzyć myślące maszyny to nadejdą czasy, kiedy Wszechświat się przebudzi w masowej skali. Nastąpi opisywana przez Nicka Bostroma eksplozja inteligencji, która opuści Ziemię i zacznie rozprzestrzeniać się po całym Kosmosie, a człowiek ustąpi miejsca komuś innemu. Tworowi swoich własnych rąk, najwspanialszemu wynalazkowi, który będzie przypominał monolity z Odysei Kosmicznej: 2001 Kubricka. Tak będzie wyglądał triumf ludzkiej inteligencji, która wyda na świat swojego następcę. A my być może jesteśmy pierwszym żyjącym pokoleniem, które tego doświadczy.

Petros Psyllos
Read more
Historia i teraźniejszość szucznej inteligencji

"Stworzenie sztucznej inteligencji byłoby największym wydarzeniem w historii ludzkości. Niestety, mogłoby również być ostatnim, chyba że nauczymy się panować nad związanym z tym ryzykiem."

Te słowa zostały wypowiedziane przez genialnego brytyjskiego fizyka – Stevena Hawkinga. Mówiąc to, miał na myśli powstanie tzw. silnej sztucznej inteligencji, która posiada umysł i dorównuje lub przewyższa pod względem intelektualnym człowieka. Znamy ją dobrze z wielu filmów s-f, takich jak Ex Machina, 2001: Odyseja kosmiczna lub Terminator. I tak jak pięściak był pierwszym wynalazkiem człowieka, to taka superinteligencja mogłaby być jego ostatnim dziełem.

Petros Psyllos
Read more
Nie taka sztuczna inteligencja - słuchowisko AI
Krystyna Czubówna, Anna Dereszowska oraz komputerowo „wskrzeszony” Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, William Szekspir, Fryderyk Nietzsche i Edgar Allan Poe. A oprócz tego pytania o szczęście, śmierć i miłość. Co łączy to wszystko? Odpowiedzią jest… sztuczna inteligencja, którą wspólnie z Jarosławem Kuźniarem postanowiliśmy wykorzystać do stworzenia 3 słuchowisk.
To dzięki AI Sinatra wciąż śpiewa, a Szekspir z kolegami nadal pisze teksty, czytane później przez profesjonalnych lektorów.
 
Petros Psyllos
Read more
Modele seq2seq oraz Transformatory - sztuczna inteligencja

Sieci neuronowe typu Transformer (Transformator) zyskują w ostatnim czasie bardzo na popularności. Zostały zaprojektowane w celu przetwarzania danych sekwencyjnych - transformują pewne sekwencje wejściowe na wyjściowe. Do zadań sekwencyjnych można zaliczyć różne zadania NLP (przetwarzania języka naturalnego), rozpoznawanie mowy (mowa jest zamieniana na jej transkrypcję; na wejściu sieć otrzymuje sekwencję w postaci kolejnych próbek rozpoznawanego dźwięku, a na wyjściu generuje sekwencję kolejnych słów rozpoznanej mowy), generowanie mowy (operacja odwrotna do opisanej powyżej), tłumaczenie tekstów itd.

Petros Psyllos
Read more
Sztuczna inteligencja przeczyta nasze myśli

Czy zbliżamy się do wizji przedstawionej w odcinku Krokodyl lub Arkangel serialu Black Mirror?

Naukowcy z rosyjskiej firmy Neurobotics Corporation oraz zespół z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii opracowali system, który analizując fale mózgowe odczytane przy pomocy EEG potrafi zrekonstruować obrazy oglądane przez badaną osobę.

Petros Psyllos
Read more
Nowa strona laboratorium wsparcia technicznego człowieka

Niedawno uruchomiłem nową stronę Laboratorium Wsparcia Technicznego Człowieka. Jej nowy adres to: http://dostepnosc.pl (tymczasowo jest również dostępna pod adresem http://psyllosoft.eu). Serdecznie zapraszam do odwiedzania witryny! Czym jest laboratorium? Jesteśmy grupą składającą się z elektroników, informatyków, ekspertów dostępności, osób niepełnosprawnych oraz inżynierów. Naszym celem jest wsparcie techniczne człowieka oraz rozwiązywanie różnych problemów, z którymi zmagają się osoby niepełnosprawne tudzież starsze. Chcielibyśmy wykorzystać naszą nieskrępowaną żadnym gorsetem wyobraźnię, aby przy pomocy technologii pomagać wykluczonym ludziom.

Petros Psyllos
Read more
Udział w projecie Jutronauci

W sierpniu 2019 roku dołączyłem do projektu Jutrionauci. Jest on tworzony przez Gazetę Wyborczą i Sebastiana Kulczyka. W ramach Jutronautów będziemy dyskutować m.in. o przyszłości rozwoju technologii, wyzwaniach i zagrożeniach z tym związanych, sztucznej inteligencji, IoT, cyborgizacji człowieka oraz o robotyzacji i postępie medycyny.

Petros Psyllos
Read more
Ambasador Kuźniar Media

Miło mi poinformować, że niedawno zostałem ambasadorem agencji Kuźniar Media :). Kuźniar Media wspiera m.in. moją aktywność oraz rozwój marki osobistej. Więcej informacji: https://kuzniarmedia.com/partners/petros-psyllos/

Petros Psyllos
Read more
Myśląca maszyna. Wstęp do Sztucznej Inteligencji, cz. 2 [WIDEO]

W pierwszej części kursu poznaliśmy historię sztucznej inteligencji oraz problemy stojące przed tą dziedziną. Przedstawiliśmy różne metody sztucznej inteligencji skupiając się na jednej z nich, tj. sztucznych sieciach neuronowych (SSN). Teraz przyjdziemy do wielowarstwowych sieci neuronowych oraz do uczenia neuronu i prostej sieci. Tradycyjnie będę starał się wyjaśnić ideę bez użycia zaawansowanego aparatu matematycznego, albowiem ułatwi to przyswojenie materiału dla początkujących czytelników.

Petros Psyllos
Read more
Gen innowacyjnosci - 20 odcinek

W 20 odcinku programu Gen innowacyjności porozmawiam z twórcami systemu ułatwiającego prowadzenie stron internetowych oraz platformy służącej do modelowania plików 3D w chmurze, która na pewno przyda się architektom lub twórcom np. gier komputerowych.

Petros Psyllos
Read more
Gen innowacyjności - 14 odcinek
Gen innowacyjności - 14 odcinek
Gen innowacyjności - 14 odcinek

W 14 odcinku programu Gen innowacyjności poznam dwa bardzo interesujące projekty, wsparte przez Fundusze Europejskie. Pierwszy z nich to urządzenie telemedyczne, służące do zdalnego diagnozowania chorób na podstawie danych z zestawu sensorów przyczepionych do naszego ciała. Elektroniczny dzienniczek i sztuczna inteligencja wspomagająca analizę może posłużyć do budowy autonomicznego, scentralizowanego systemu diagnostycznego.

Petros Psyllos
Read more