PIOTR PSYLLOS - polski konstruktor, informatyk, przedsiębiorca, popularyzator nauki. Uznany przez amerykańskiego Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów (poniżej 30. r. ż.) oraz Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 30 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce (poniżej 35. r. ż.). Zdobywca ponad 16 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Pittsburgh, Seattle, Paryż, Bruksela) w dziedzinie wynalazczości. Laureat krajowego i finalista centralnego etapu Imagine Cup w Seattle - największego konkursu technologicznego, organizowanego przez Microsoft. Laureat konkursu "Najlepsi z najlepszych" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdobywca głównych nagród od Chińskiego Stowarzyszenia Innowacji, francuskiego Ministerstwa Zdrowia i Spraw Społecznych oraz belgijskiego Ministra Budżetu i Funkcji Publicznej. Złoty medalista m.in. 115. Targów Wynalazczości Concours Lépine we Francji oraz INPEX w USA. Jego prace naukowe skupiają się na sztucznej inteligencji i systemach analizy obrazów i dźwięku.

 

Piotr Psyllos w rankingu amerykańskiego Forbesa - trzydziestu najlepszych europejskich innowatorów technologicznych, którzy nie przekroczyli trzydziestego roku życia [Gazeta Wyborcza]

za:

 

Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, znalazł się w topowym zestawieniu europejskich innowatorów technologicznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Ranking 30 Under 30 już po raz szósty opublikował amerykański magazyn "Forbes".

W zestawieniu znajdziemy osoby, które choć nie ukończyły jeszcze 30 lat, mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia. To ludzie wyróżniający się na tle rówieśników. Swoją pracą i pomysłami zmieniają świat na lepsze.

Czytaj więcej: Piotr Psyllos w rankingu amerykańskiego Forbesa - trzydziestu najlepszych europejskich innowatorów...

Białostocki wynalazca zaproszony na prezydenckie salony [Gazeta Wyborcza]

za:

 

Młody wynalazca i student Politechniki Białostockiej Petros Psyllos weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych w pałacu prezydenckim. Podczas uroczystości w Warszawie zaprezentuje działanie dwóch swoich wynalazków: Neutrognet i MATIA.

Petros Psyllos spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz działaczami Polskiego Związku Niewidomych. Uroczystość, podczas której świętowany będzie również jubileusz 65-lecia PZN oraz 70-lecia Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych w Polsce, odbędzie się w czwartek, 20 października w Warszawie.

Czytaj więcej: Białostocki wynalazca zaproszony na prezydenckie salony [Gazeta Wyborcza]

Piotr Psyllos w Dzień Dobry TVN [TVN/DDTVN] - VIDEO

za: 

 

Niewidomi muszą na co dzień borykać się z wieloma problemami. Postanowił im pomóc 22-latek z Podlasia Piotr Psyllos, który wynalazł Matię, czyli sztuczne oko. O tym i innych swoich wynalazkach powiedział w Dzień Dobry TVN. Mieliśmy również okazję je zobaczyć. Nad czym chce teraz pracować? Czy zgłaszają się do niego firmy zainteresowane kupnem jego wynalazków? Zobaczcie, o jaki wynalazek poprosił go Piotr Kraśko.

 

Dzień Dobry TVN (DD TVN) – poranny magazyn (morning show) telewizji TVN, nadawany od poniedziałku do soboty od 8:00 do 10:55, a w niedzielę od 8:30 do 11:00. Trzon programu stanowią rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Inne stałe elementy to kącik kulinarny, relacje reporterów, cykliczne

Czytaj więcej: Piotr Psyllos w Dzień Dobry TVN [TVN/DDTVN] - VIDEO

Piotr Psyllos w programie UWAGA! [TVN] - VIDEO

za:

 

Urządzenie zastępujące niewidomym wzrok, niemówiącym mowę, a sparaliżowanym pozwalające komunikować się z otoczeniem: to wynalazki młodego naukowca z Białegostoku, Petrosa Psyllosa. Po tym, jak znalazł się w finale największego konkursu technologicznego dla studentów - Imagine Cup – pracę zaproponował mu już nawet Microsoft! Jednak, póki co, Petros odmówił. – Tam wszyscy łysieją ze stresu! – śmieje się geniusz.

Genialne urządzenie, które wynalazł Petros Psyllos, rozpoznaje nie tylko przedmioty i ludzi, ale nawet płeć. Młodemu wynalazcy mówi właśnie, że stoi przed nim nieznajoma kobieta, czyli nasza reporterka. – Tu jest tysiąc kategorii podstawowych, fundamentalnych przedmiotów. A jeśli urządzenie czegoś nie wie, wtedy łączy się z mózgiem zainstalowanym na serwerze i korzysta już z 49 milionów kategorii – nie kryje dumy Petros Psyllos, którego przyjaciele nazywają Piotrem.

Czytaj więcej: Piotr Psyllos w programie UWAGA! [TVN] - VIDEO

Microsoft Research inwestuje w projekt dla niewidomych autorstwa polskich studentów [Microsoft]

za:

 

Drużyna Psyllosoft, czyli Petros Psyllos i Krzysztof Bujnarowski, reprezentująca Politechnikę Białostocką w światowych finałach Imagine Cup w Redmond w Stanach Zjednoczonych, zwróciła na siebie uwagę Microsoft Research, oddziału firmy zajmującego się działaniami badawczo-rozwojowymi. Członkowie zespołu otrzymali ofertę wsparcia finansowego w wysokości 10 000 USD oraz mentoringu w dalszej fazie rozwoju projektu.

Czytaj więcej: Microsoft Research inwestuje w projekt dla niewidomych autorstwa polskich studentów [Microsoft]

Pudełko pełne dźwięków. Młody wynalazca może odmienić życie milionów niewidomych [Forbes]

za:

 

Student Politechniki Białostockiej pracuje nad urządzeniem, które może zupełnie odmienić sytuację niewidomych. Matia rejestruje otoczenie i za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznaje przedmioty oraz korelacje między nimi, tworząc narrację dla osoby niepełnosprawnej - informuje ją, gdzie są przeszkody i co dzieje się wokół. Potencjał tego rozwiązania jest ogromny.

Czytaj więcej: Pudełko pełne dźwięków. Młody wynalazca może odmienić życie milionów niewidomych [Forbes]

Wynalazca z Podlasia pomaga niewidomym [PnŚ/TVP2]

za: 

 

Wielu z nas nie ma pojęcia o codziennych problemach osób niewidomych. Jak sparować skarpetki po praniu? Czy rozpoznać, jaki jest numer autobusu, który akurat przyjechał? Doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się na co dzień niewidomi, Piotr Psyllos. 22-letni student Politechniki Białostockiej.

Czytaj więcej: Wynalazca z Podlasia pomaga niewidomym [PnŚ/TVP2]

22-latek z Podlasia zachwyca świat sztucznym okiem. Nie ukończył studiów, a ma więcej wynalazków niż wpisów w indeksie [INN Poland]

za:

Wielu z nas nie ma pojęcia o codziennych problemach osób niewidomych. Jak sparować skarpetki po praniu? Czy rozpoznać, jaki jest numer autobusu, który akurat przyjechał? Doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się na co dzień niewidomi, Piotr Psyllos. 22-letni student Politechniki Białostockiej postanowił pomóc niewidzącym i skonstruował urządzenie Matia. Co to takiego? Matia, to po grecku oczy.

Czytaj więcej: 22-latek z Podlasia zachwyca świat sztucznym okiem. Nie ukończył studiów, a ma więcej wynalazków...

Student z Białegostoku wśród najlepszych młodych wynalazców w Polsce [Onet]

za:

 

Spośród ponad 150 kandydatów z Polski jury wybrało 10 najzdolniejszych młodych ludzi zajmujących się nauką i technologią. W prestiżowej grupie znalazł się student Politechniki Białostockiej Petros Psyllos. Młody innowator otrzymał wyróżnienie za wynalazek wspomagający osoby niewidome i słabowidzące.


Są młodzi i tworzą nietypowe rozwiązania, dzięki którym świat zmienia się na lepsze. Gala Innovators Under 35 Poland, czyli najzdolniejszych polskich innowatorów poniżej 35 roku życia, odbyła się w Warszawie. Listę najlepszych wynalazców ogłasza MIT Technology Review, prestiżowy amerykański magazyn należący do Massachusetts Institute of Technology.

Czytaj więcej: Student z Białegostoku wśród najlepszych młodych wynalazców w Polsce [Onet]

Petros Psyllos uczy sztuczną inteligencję, że gitara to nie muszla klozetowa [Gazeta Współczesna]

za:

 

Już wkrótce na polskim rynku pojawi się urządzenie do produkcji... muzycznych przebojów. Jego autorem jest PETROS PSYLLOS, STUDENT POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ! I nie ma wątpliwości, że wynalazek odniesie sukces. Bo 22-letni Petros to geniusz!

- Chciałbym, aby muzykę komponowała sztuczna inteligencja - mówi Petros Psyllos, 22 - letni student Politechniki Białostockiej. - Pracuję już nad takim urządzeniem! Kiedy skończę, mógłbym wgrać do niego największe przeboje Beatlesów czy Rollingstonesów i tak pokierować moim wynalazkiem, by jego sztuczna inteligencja stworzyła na kanwie legendarnych kawałków muzycznych całkiem nowy utwór. I wielce prawdopodobne, że też stałby się przebojem.

Czytaj więcej: Petros Psyllos uczy sztuczną inteligencję, że gitara to nie muszla klozetowa [Gazeta Współczesna]

Pomaga osobom niewidomym. Student Politechniki doceniony w Paryżu [Onet.pl]

za:

 

Zaprezentował mobilne urządzenie dla osób niewidomych, wrócił z prestiżowymi nagrodami. Wynalazek studenta Politechniki Białostockiej został zauważony w stolicy Francji.
Młody wynalazca z Politechniki chce pomagać ludziom niewidomym i słabowidzącym. Jego autorski projekt MATIA, którego zadaniem jest opisywanie świata przy pomocy słów, muzyki i bodźców dotykowych, osiągnął sukces podczas 115. Targów Wynalazczości Concours Lepine w Paryżu. Zdobył złoty medal targów i został nagrodzony przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Zdrowia we Francji.

Czytaj więcej: Pomaga osobom niewidomym. Student Politechniki doceniony w Paryżu [Onet.pl]

Piotr Psyllos w programie "Jaka to melodia?" [TVP1]

W najbliższą niedzielę będę gościem programu Jaka to melodia, o godzinie 18:00!

za:

Są młodzi, utalentowani i podbijają świat!
W najbliższą niedzielę zapraszamy Was na spotkanie z młodymi, zdolnymi Polakami, którzy rozsławiają Polskę na świecie...
Nie zabraknie dobrej muzyki i wyśmienitej zabawy. Zobaczcie zwiastun …
Agata Ciołkowska-redaktor
Stanisław Plewa-zdjęcia
Andrzej Osowiecki- dźwięk

Czytaj więcej: Piotr Psyllos w programie "Jaka to melodia?" [TVP1]

Petros Psyllos w "Świat się kręci" [TVP1]

Piotr Psyllos Świat się Kręci Zespół Wilki

za: TVP1 / Świat się kręci

W dzisiejszym programie genialny Petros Psyllos prezentuje swoje wynalazki, które pomagają w życiu codziennym osobom niemym oraz niewidomym. Robert Gawliński z synem w rozmowie o tym ile zawdzięczają dziewczynom, a także Wiktor Szenderowicz o tym czy opłaca się drwić z władzy. Na naszej scenie zespół Wilki.

 

Czytaj więcej: Petros Psyllos w "Świat się kręci" [TVP1]